Kent Konseyi Pandemi ve Aşı Eğitimlerine Oğuzeli’nde Devam Ediyor

Önümüzdeki dönemde de salgınla mücadelenin başarılı bir şekilde sürdürülmesi vaka, hasta, yoğun bakım ve vefat sayılarının asgari seviyelere düşürülmesi ve salgının olumsuz ekonomik ve sosyal etkilerinin tamamen bertaraf edilerek kalıcı ve sürdürülebilir normalleşmenin sağlanması açısından toplumun bazı kesimlerinde mevcut olan aşılamaya ilişkin tereddütlerin giderilerek, aşılamanın toplumsal bağışıklığı sağlayacak düzeye getirilmesi giderek önem kazanmaktadır. Bu sebeple; Kent Konseyi Başkanı Dr.Samet Bayrak, Oğuzeli Belediye Personellerine; aşı karşıtlığı ve buna karşılık artan Covid-19 Delta Varyantına karşı farkındalık için aşılanmanın önemini anlattı.

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak’ın hazırladığı bilgilendirme eğitimlerinde, Türkiye’nin vaka sayıları hakkında güncel bilgileri paylaşıldı. Aşının başlamasıyla birlikte yoğun bakımdaki hasta sayısının ciddi oranda azaldığına dikkat çekildi. Salgından bireysel korunmanın tam anlamıyla gerçekleşmemesi halinde pandemi tehdidinin hep devam edeceği belirtildi. Aşı karşıtlığına yönelik iddialar, somut bir şekilde dile getirilerek katılımcılar üzerindeki ön yargısı, yapılan açıklamalarla ortadan kaldırıldı ve maske, mesafe ve hijyen kurallarının bu süreçte vazgeçilmez unsurlar olduğu anlatıldı

Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak tarafından daha önce de; Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Kent Konseyi işbirliğiyle; Koronavirüs salgınına karşı ulusal ve küresel anlamda gerçekleştirilen aşılama çalışmalarına ilişkin ortaya atılan asılsız iddiaları kırmak, bilimsel verilerle aşının toplum sağlığı açısından önemine vurgu yapmak için Büyükşehir Belediyesi personeli ve mahallelerden gelen toplam 1371 kişinin katıldığı, “Pandemide Aşılanmanın Teşviki Konusunda Bilgilendirme Eğitimine” Oğuzeli Belediye Başkanı M.Sait Kılıç 95 belediye personeli katıldı.