Kent Konseyi Başkanı Dr.Samet Bayrak, Aşılanmanın Önemi Hakkında Bir Dizi Eğitim Verdi

Kent Konseyi Başkanı Dr.Samet Bayrak; Büyükşehir Belediye Personelleri ve çeşitli mahallelerden gelen kadınlara; aşılanmanın önemi hakkında bir dizi eğitim verdi.

Büyükşehir  Belediyesi ve Gaziantep Kent Konseyi işbirliğiyle; Koronavirüs salgınına karşı ulusal ve küresel anlamda gerçekleştirilen aşılama çalışmalarına ilişkin ortaya atılan asılsız iddiaları kırmak, bilimsel verilerle aşının toplum sağlığı açısından önemine vurgu yapmak için Büyükşehir Belediyesince personellerine, Onat Kutlar Konferans Salonu’nda, mahallelerden gelen kadınlara ise Konsey Merkezinde, Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak tarafından “Pandemide Aşılanmanın Teşviki Konusunda Bilgilendirme Eğitimi” verildi.

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak’ın hazırladığı bilgilendirme eğitimlerinde, Türkiye’nin vaka sayıları hakkında güncel bilgileri paylaşıldı. Katılımcılar aşı konusunda bilimsel verilere dayanarak bilgilendirilirken, salgının insan bedenindeki seyrine aşama aşama dikkat çekildi.

Aşı hakkında vatandaşın dile getirdiği “Aşıya inanmama”, “aşının etkisiz olduğu düşüncesi”, “yan etki korkusu”, “aşı ile çip takıldığı düşüncesi”, “aşının kısırlık yaptığına olan inanç”, “yabancı ajan korkusu”, “Türk aşısı beklentisi”, “alerji korkusu”, “ihmalkarlık”, “bana bir şey olmaz algısı” gibi bahaneler irdelendi, Aşı karşıtları tarafından ortaya atılan Covid-19 aşısına yönelik  asılsız iddialar bilimsel veriler üzerinden açıklığa kavuşturuldu.

Aşının başlamasıyla birlikte yoğun bakımdaki hasta sayısının ciddi oranda azaldığına dikkat çekildi. Salgından bireysel korunmanın tam anlamıyla gerçekleşmemesi halinde pandemi tehdidinin hep devam edeceği belirtildi. Aşıya dönük atılan iddialar, somut bir şekilde dile getirilerek katılımcılar üzerindeki ön yargısı yapılan açıklamalarla ortadan kaldırıldı ve maske, mesafe ve hijyen kurallarının bu süreçte vazgeçilmez unsurlar olduğu anlatıldı. Dr. Bayrak yaptığı sunumlar sonrasında,  gelen soruları cevapladı.

Aşı karşıtlığı ve buna karşılık artan Covid-19 Delta Varyantına karşı farkındalık için Türkiye’de bir ilk olan; Kent Konseyi Başkanı Dr.Samet Bayrak’ın sunum yaptığı,  29 Temmuz’da başlayan ve günlük 55 kadına eğitim verilen ve 20 Ağustos’ta sona erecek eğitimlere şimdiye kadar belediye personeli ve çeşitli mahallelerden gelen katılımcılar olmak üzere toplam 1371 kişiye katıldı.