Gençlik Bir Milletin Geleceğidir

Ulusal  Kurtuluş  Savaşımızın ilk  adımı  olan Kurtuluş savaşımızın başladığı gün olarak kabul edilen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının yıl dönümünü bu sene, pandeminin etkisiyle buruk bir şekilde kutluyoruz.

1919`da  “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına” inanan Mustafa Kemal Paşa, Samsun’dan başlayarak bütün ülkeye yansıyan ve yayılan bir kutlu mücadeleyi başlatmıştır. Milletimiz; 19 Mayıs 1919`u kutsal vatan topraklarında hür ve bağımsız olarak yaşamak uğrunda binlerce şehit verilerek yapılan Milli Mücadele ve Ulusal Bağımsızlık Hareketinin başlangıcı olarak kabul etmiştir.

Ulu Önder, Türk gençliğine güvencini her fırsatta dile getirmiş ve kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti`ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Gençliği, bir milletin geleceği olarak gören Atamız bugünü onlara armağan etmiştir. Bugün sizlere düşen görev Avrupa`nın en genç nüfuslu ülkesi olarak diline, kültürüne bağlı, özgür ve hür düşünceli, cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan, toplumdan, dünyadan haberdar, gelişmelere açık gençler yetiştirmek; bu sayede de büyük ülkemizi medeniyetin beşiği haline getirmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Öncelikle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi en derin sevgi ve saygı ile anıyor, Allah`tan rahmet diliyoruz. (17.05.2020)

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı

Dr.Samet BAYRAK