Atamızın Şehrimize Teşriflerinin 88.Yıldönümü Kutlu Olsun

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr.Samet Bayrak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Gaziantep’e gelişinin 88. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bayrak mesajında, “Gaziantep, milli mücadele döneminde, topraklarını işgal etmek isteyen Fransızlara karşı büyük bir direniş hareketi başlattı. Bu işgal sırasında Fransızlara, hiçbir yerden yardım ve destek almadan 11 ay boyunca karşı koymuş, zerdali çekirdeğini ekmek yapan, namusu için, bayrağı için, memleketi için ‘vücudumu çiğnetirim asla toprağımı çiğnetmem diyenlerin yurdudur. Bedelini 6 bin 317 şehit vererek ödedikleri o müthiş direnişle, Milli Mücadele’nin başlamasına öncülük etmişlerdir.

Antep savunmasının, Türk milletinin kahramanlık, fedakarlık, yiğitlik ve cesaretinin ölümsüzleştiği kahramanlık destanını yakından bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gazi Şehre” 26 Ocak 1933 yılında teşrif etmiştir.

Halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Öğretmen Evinin balkonundan halka hitaben yaptığı konuşmada, Gazianteplilerin kahramanlığını bütün dünyaya örnek göstermiştir.

Bu özel gün vesilesiyle bizlere bu aziz vatanı ve şanlı bayrağı kutsal bir emanet olarak bırakan kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 88. yıl dönümünü kutluyorum” dedi. 25.01.2021