İmzalar Çocuklar İçin Atıldı

Gaziantep Kent Konseyi Çocuk Meclisi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Hayaliniz Geleceğimiz” Projesi kapsamında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol Törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de katılarak onurlandırdı.

Törende; Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Senanur Yıldırım, meclisin çalışmalarına yönelik bilgi verdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar ise, Gazikültür tarafından 7’nci sayısı çıkarılan Gazi Çocuk Dergisi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tiryakioğlu’da çocukların gözlerindeki ışığın gelecek kaygısını ortadan kaldırdığını söyleyerek, geleceğin emin ellerde olduğunu sözlerine ekledi. Kent Konseyi Genel Sekreteri Fikret Murat Tural, çocuk meclisinin 2017-2018 dönemini “Hayaliniz Geleceğimiz” isimli projesiyle açmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Daha sonra, Kent Konseyi Meclisler Koordinatörü Ayşe Ertürk, hazırlanan sinevizyon eşliğinde “Hayaliniz Geleceğimiz” adlı projeyi tanıttı.

Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünya çocukları için yapılması gereken önemli işlerin olduğunu belirterek, “Dünya, küçük bir köy haline geldi artık sınırlar kalktı, artık bir düğmeyle tüm dünyayı görebiliyorsunuz. Yenidünya düzeninde değişimi ve dönüşümü yönetmek için çocukların ufkuna, hayallerine ve bakışına ihtiyacımız var. Halkımız için halkımızla birlikte diyerek 16 yıl önce cumhurbaşkanımızla yola çıktık. Kent konseyini güçlendirmemiz gerekiyordu, biz de göreve gelir gelmez bunu yaptık, bu şehrin geleceğine yönelik kim olursa olsun, benim de bir sözüm var diyenlerle yol gitmek istedik.

Kent Konseyi Çocuk Meclisinde, çocukları yenidünyanın söylemlerine, eylemlerine ve rekabet gücüne uygun bir biçimde yetiştiriyoruz. Eğitimli ailelerin dışında, eğitimsiz ve mali yetersizliği olan ailelerin çocuklarına fırsat eşitliği verilmediği anda sosyal belediyecilik, sosyal devlet anlayışımız devreye giriyor. Herkese fırsat eşitliği vermek herkesi bu rekabete dahil etmek için küçük dokunuşlar küçük adımlarla gönüllere dokunduğunuzda 750 bin çocuğu kalkınmanın bir parçası yaparsınız. Bunu başarabilirsek 2023 vizyonuna en hazır şehir biz oluruz. Artık siz, komşunuzun çocuğuyla sınıftaki arkadaşınızla değil Avrupa, ABD ve Çin’deki çocuklarla yarışıyorsunuz. Sizi bilgiyle donatmazsak dirençli hale getirmezsek, o çocuklarla yan yana eşit şartlarda yarışa sokamazsak, elinden çekip ayağına pranga takarsak, sizi frenlersek bu yarış nasıl olacak? O zaman bu yarışın galibi belli olan bir yarış olur” ifadelerini kullandı.