Yakın Tarihi Araştırma ve Kültürel Miras Çalışma Grubu

GAZİANTEP KENT KONSEYİ

Gaziantep Kent Konseyi Nedir?

Gaziantep Kent Konseyi 13.07.2005 tarih ve 25874 Sayılı resmi gazetede yayınlanan 5393 Sayılı Belediye Kanunun 76.Maddesine dayanılarak hazırlanan kent konseyi yönetmeliği çerçevesinde tüm belediyelerin kurmakla yükümlü olduğu kuruluştur. Bu konseyde karar vericilerin yanısıra sivil toplum kuruluşları da yer almaktadır.

Gaziantep Merkez Ağzı Konuşma Şöleni Düzenlendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Kent Konseyi Yakın Tarihi Araştırma ve Kültürel Miras Çalışma Grubu, Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gazikültür A.Ş.’nin işbirliğinde liseler arası Gaziantep Merkez Ağzı Konuşma Şöleni düzenlendi.

Yakın Tarihi Araştırma ve Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Halil İbrahim Yakar şölen öncesi konuşmasında Gaziantep ağzının önemine dikkat çekerek; “Gaziantep ağzı, kendi diyalektiği içinde değişik kelimeler barındıran, oldukça geniş ve belirgin özelliklere sahip bir ağızdır. Gaziantep ağzı Anadolu ve Azeri lehçelerinin kökü olan Oğuz lehçesinden ayrı bir özellik gösterir. Bölgede doğunun ve Uygur Lehçesi'nin izlerine rastlanır. Gaziantep Ağzı Tarihi Türkçe içerisinde kendine has bir üslubu olan bir ağızdır. Modern yaşam tarzı geliştikçe yerel unsurlar yavaş yavaş sosyal hayattan çekilmektedir. Uzun bir geçmişi olan Gaziantep ağzının günümüz gençlerince de unutulmaması adına ve gelecek nesillere yerel unsurların daha sağlıklı bir şekilde sunulması gerekmektedir”dedi.

7 Haziran 2017 Çarşamba günü saat 15.00’da Gaziantep Kent Konseyi konferans salonunda gerçekleşen şölene Gaziantep’teki değişik liselerden 22 öğrenci katıldı. Öğrenciler Gaziantep Merkez Ağzı ile meydana getirdikleri hikaye, şiir, fıkra, masal, efsane ve doğaçlama türlerini Gaziantep ağzı ile okudular. Büyük beğeni toplayan metinlerdeki Gaziantep ağzına has deyim ve atasözleri dikkat çekiciydi. Öğrenciler Gaziantep ağzını kullanma gücü, kurgu becerisi, yaratıcılık, özgünlük, anlatımda akıcılık, deyim ve atasözlerini kullanma yeteneği gibi özelliklerini sergilediler.

Şölende Gaziantep kültürünün önemli isimlerinden Nurel Taner, Asım Mıhçıoğlu, Orhan Uslu, Celaleddin Darıcı, İbrahim Alisinanoğlu, Zülal Göğüş, Mehmet Ömer Pakhuy jüri üyeliği yaptılar. Jüri üyeleri Gaziantep ağzıyla metin oluşturan ve sergileyen öğrencileri çok beğendiklerini ifade ederek bu şölenin gelecek yıllarda da devam etmesi gerektiğini belirttiler.

Şölenin ardından öğrencilere katılım belgesi ve hediyeler verildi.

Güncelleme Tarihi: 7.6.2017 0