GAZİANTEP KENT KONSEYİ

Gaziantep Kent Konseyi Nedir?

Gaziantep Kent Konseyi 13.07.2005 tarih ve 25874 Sayılı resmi gazetede yayınlanan 5393 Sayılı Belediye Kanunun 76.Maddesine dayanılarak hazırlanan kent konseyi yönetmeliği çerçevesinde tüm belediyelerin kurmakla yükümlü olduğu kuruluştur. Bu konseyde karar vericilerin yanısıra sivil toplum kuruluşları da yer almaktadır.

Başkanlar Değerlendirme Toplantısı Yaptı

Meclis ve Çalışma Grubu Başkanları ile Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan bir araya gelerek, Konsey’de yapılacak çalışmalar üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Yoğun bir gündemle bir araya gelen Meclis ve Çalışma grubu Başkanları yeni proje ve fikirlerini anlattı.

Hayata geçirilecek projeler hakkında başkanları bilgilendiren Genel Sekreter Fikret Murat Tural, “İlimiz genelinde Gençler için eğitim ve tiyatro projeleri hazırlandı. Rutin olarak kişisel gelişim seminerleri verilecek. Bu küçükler ve gençler için ayrı ayrı tiyatro çalışmaları olacak. Ayrıca; Gaziantep’te yaşayan, yaşadığı şehrin gönüllüsü” Gaziantep için bir fikrim var” diyen, yaşadığı şehirde görmek istediği her şeyi bize iletmek isteyen, benim de yaşadığım şehre katkım olsun diyen herkesi Kent Konseyine bekliyoruz ” dedi.

 “Kent Konseyinde alınan kararların uygulayıcı birimleri kamu kuruluşları, ilgili belediyelerdir. Talepler Belediye Meclisine sunulur. Belediye Meclisleri Kent Konseyinde alınan kararları dikkate almak zorundadır. Bir senelik süre zarfında konsey beş tane rapor hazırladı, bunlar Büyükşehir Belediye Meclisine gönderildi, takibi yapıldı, kentin sorunları ile ilgili Konseye gelen her talep, öneri Genel Sekreterlik tarafından değerlendirilip, ilgili yerlere ulaştırılıyor,” diyen Konsey Başkanı Mehmet Aslan, şöyle devam etti, ”Biz, Kent Konseyi olarak büyük bir aileyiz. Bu şehir bizim. Şehrimiz için daha da verimli çalışılmasını sağlamalıyız. 17 Eylül’de yapacağımız  6.Genel Kurulumuzun gündemi yine Gaziantep’in en önemli sorunlarından “Eğitim.” Yeni dönemde, aktivitelerimiz ve  raporlarımızla daha da  iyisini yaparak diğer kent konseylerine örnek olmalıyız” diyerek konuşmasını bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 25.08.2015