Başkanlar

MEHMET ASLAN

02 Mayıs 1953 yılında Gaziantep’te doğdu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisini kazanarak 1976 yılında bu okuldan birincilikle mezun oldu.

1977-1979 yılları arasında askerlik görevini tamamladı.

1987 yılında Gaziantep Ticaret Odası Meclis Üyeliğine seçildi ve aynı yıl Yönetim Kurulu’na girdi.

Gaziantep Ticaret Odası’nda 1989 yılında Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ne yükseldi ve 1992 yılı Gaziantep Ticaret Odası genel seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise 2013 yılında devreden Aslan, bu süre zarfında Gaziantep’in gerek ulusal, gerekse uluslar arası tanıtımı yönünde büyük çabalar harcadı.

Gaziantep sanayisinin ve altyapısının gelişmesinde çok önemli görevler üstlenirken, Türkiye’nin ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin komşu ülkelerle olan ticari ve kültürel ilişkilerinin gelişiminde öncü bir misyon üstlendi ve halen bu misyona aralıksız devam etmektedir. Ayrıca; Türkiye’nin AB’ye üye olması konusuna çok önem vererek Gaziantep’in bu konuda öncülük yapması doğrultusunda ilk Avrupa Birliği Bilgi Bürosunu Gaziantep Ticaret Odası bünyesinde açtı ve hemen arkasından AB Komisyonu ile birlikte ilk Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezini de Gaziantep’te hayata geçirdi.

Ulusal ve uluslar arası alanda birçok ödül alan Aslan, Gaziantep’in yalnız sanayi ve ticaret alanında değil, kültürel ve sanat alanında da gelişimi doğrultusunda yoğun çabalar içerisindedir.

2002-2006 yılları arasında DEİK Türk-Irak İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2005-2009 dönemi TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkan Yardımcılığı yapmıştır. İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, GAGEV Mütevelli Heyet Üyeliği, Gaziantep OSB Müteşebbiş Heyet Üyeliği görevi yanı sıra, bir çok vakıf ve dernekte halen çeşitli görevler üstlenmiş ve 2014 yılında Kent Konseyi Başkanlığına seçilmiştir.       

Mehmet Aslan evli ve 2 çocuk babasıdır.